Monavie-Polska24.pl

Strona poświęcona tematyce zdrowej żywności

Jak wyleczyć katar domowymi sposobami

Wydaje mi się, że każdy w życiu doświadczył nieżytu nosa, popularnie zwanego katarem. Można powiedzieć, że jest to na tyle błaha sprawa, że właściwie się o niej nie rozmawia. Zwyczajowa reakcja organizmu na wychłodzenie organizmu i ryzyko dostania się drobnoustrojów do organizmu drogą kropelkową.

Jak zapobiegać katarowi?

Truizmem byłoby mówienie o ciepłym ubiorze, ponieważ wiadomo, że jest to najlepszy sposób zapobiegnięcia przeziębieniu, jednak należy pamiętać, że zbyt ciepły ubiór może doprowadzić do przegrzania i nagłego spadku temperatury, który skutkuje… katarem. Dlatego też uważam, że trzeba podchodzić do ubioru z odpowiednim realizmem i dostosowaniem do warunków zewnętrznych.

Następnym fajnym sposobem, po którym jednak część kobiet będzie odsuwała się od swoich mężczyzn to regularne jedzenie cebuli i czosnku, które, jak dowodzą badania są świetnym antybiotykiem ale i wzmacniają naszą naturalną odporność. Sam uwielbiam czosnek i dodaję go do niemal każdej potrawy. Dzięki temu, nawet przy dosyć ciężkich warunkach klimatycznych i swobodnym ubiorze nie choruję na przeziębienia.

Co zrobić gdy się już przeziębimy?

pod kocemCóż, jak to mówią. Profilaktyka to najlepsza metoda zapobiegania. Jednak gdy wracamy przemarznięci do suchej nitki do domu najlepszym sposobem na zminimalizowanie ryzyka przeziębienia jest.

 1. Zrzucenie całej odzieży.
 2. Ciepły ale i krótki prysznic.
 3. Przebranie się w ciepłe, nowe ciuchy.
 4. Wyrównanie temperatury poprzez wejście pod kołdrę/koc
 5. Picie napoju, który zwiększy naszą temperaturę od środka:
  1. Herbata z miodem
  2. Herbata z cytryną
  3. Kakao
  4. Świetnie zjeść także np. Kisiel (sposób mojej kobiety, działa!)

 

Uważam, że ten sposób działa skutecznie i sam go zawsze stosuję, gdy tylko pojawi się groźba choroby.

Jednak niestety nie zawsze rano budzimy się zdrowi…

Jak leczyć Katar? Sprawdzone sposoby

Jest to pytanie, na które właściwie można odpowiedzieć w rozmaity sposób. Do znudzenia jednak powtarzana jest maksyma „nieleczony katar trwa 2 tygodnie, leczony 14 dni”. W zdaniu tym jest jedynie pół prawdy. Czy więc pytanie „jak szybko wyleczyć katar?” Jest zasadne?

Moim zdaniem jak najbardziej. Możemy zarówno przyspieszyć leczenie kataru jak i złagodzić jego objawy, takie jak problemy z oddychaniem, ból gardła, który nierzadko jest wywoływany przez oddychanie ustami lub „wciąganie smarków”.

Jak szybko wyleczyć katar: domowe sposoby

Świetnym sposobem na pozbycie się kataru jest tzw. „parówka” czyli sposób stary jak świat. Garnek z wrzątkiem, na głowę ręcznik i czekamy na udrożnienie się dróg oddechowych. Sposób ten jednak jest jedynie tymczasowy ale niewątpliwie przydatny na ostry i „ciężki” katar. Świetne przed snem.

inhalacje parą

Następnie warto także wykonywać tzw. „inhalacje ziołowe” (nie takie zioła mam na myśli J) Świetne zioła to szałwia, rumianek, lipa, które w połączeniu ze wrzątkiem dają znacznie lepsze efekty aniżeli inhalacje bez ziół.

Naturalne sposoby na katar: aromaterapia

Świetnym sposobem leczenia kataru jest aromaterapia. Oczywiście pewne aromaty są bardziej wskazane od innych. Te aromaty to: sosna, eukaliptus, mięta czy lawenda. Efekt gwarantowany natychmiast! Niewskazane przed snem, zbytnio pobudza.

Kolejnym domowym sposobem, choć nie naturalnym na leczenie kataru jest zażywanie witaminy C, jeżeli to możliwe to oczywiście w owocach. Część badań potwierdza zbawienny wpływ kwasu askorbinowego na nasze drogi oddechowe podczas nieżytu nosa, jednakże część badań zaprzecza temu. Najlepiej przetestować tenże sposób na sobie.

Wiele osób pyta jak wyleczyć katar w ciąży. Przede wszystkim delikatnie! Skuteczna tutaj może być aromaterapia czy zażywanie witaminy C i kropel do nosa, które są bezpieczne dla kobiet w ciąży. Katar w ciąży jest dosyć dyskusyjnym tematem dlatego proponuję nie przeginać i nie stosować „parówki” aby nie podrażnić dróg oddechowych i nie podnieść zbytnio ciśnienia krwi płodu.

Jak widzicie, domowe sposoby na katar są naprawdę skuteczne i gdy wolimy uniknąć armii tabletek i kropel, zdecydowanie warto zastosować, chociażby dla testu kilka z nich.

Ponadto jeżeli masz problemy z odkwaszaniem organizmu sugerujemy przeczytać artykuł na ten temat: odkwaszanie organizmu.

Tagi: , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *