Monavie-Polska24.pl

Strona poświęcona tematyce zdrowej żywności

Domowe sposoby na zgagę

Zgaga nie jest zbyt przyjemnym objawem, tego, że z naszym organizmem jest coś nie tak. Oczywiście nie jest to na tyle groźne aby udawać się z tym do lekarza. Dlatego też często szukamy odpowiedzi w naszym darmowym źródle wiedzy – Internecie. Niestety często spotykamy się z hochsztaplerami, którzy niewiele wiedzą o tym co piszą. Z tego też powodu postanowiłem, że rozwinę ten temat tak jak tylko potrafię i wyczerpię go do cna, aby w Internecie znalazło się pełne kompendium leczenia zgagi, oczywiście naturalnie.

Jaka jest przewaga domowych sposobów leczenia zgagi nad farmakologicznymi? Osobiście sięgam po różnego rodzaju leki w ostateczności, zawsze staram się bazować na starych, sprawdzonych sposobach leczenia naszego organizmu, które są znane od pokoleń. Po pierwsze, domowe sposoby leczenia zgagi przede wszystkim nie obciążają w takim stopniu jak tabletki naszego układu pokarmowego, ponieważ wypicie szklanki mleka to zgoła co innego iż rozpuszczenie tabletki w żołądku i następnie, w efekcie tego podniszczenie flory jelita cienkiego. Oczywiście niszczenie nie odbywa się od razu ale długotrwałe skutki brania tabletek „na wszystko” z pewnością są dramatyczne dla organizmu każdego człowieka.

Zgaga: Przyczyny

Zapewne część osób doskonale wie o czymś takim jak równowaga kwasowo-zasadowa w organizmie. Otóż, zachwianie tej równowagi na korzyść kwasowości prowadzić może do zgagi i nadkwasoty.

Kolejną przyczyną zgagi, chociaż nie bezpośrednią jest nadmiar posiłków, szczególnie widoczne jest to w okresie świątecznym, gdzie siadając przy stole jemy często do syta, a jeszcze częściej ponad sytość. Oczywiście, oprócz nadmiaru tkanki tłuszczowej możemy spotkać się wówczas ze zgagą

Jak temu zapobiegać?

Chyba jedyną skuteczną radą będzie jedzenie mniej a częściej, co w efekcie powoduje zrównoważenie, przynajmniej częściowe naszej równowagi kwasowo-zasadowej.

Alkohol i Kawa – Twój wróg

Chyba wszyscy wiemy, że oprócz kaca porankowi po popijawie często towarzyszy zgaga, która może być jeszcze gorsza niż ból głowy. Należy także unikać nadmiaru kawy. Wiadomo, często potrzebujemy tej filiżanki porannej kawy aby stanąć na nogi ale niestety, tryb życia niektórych osób mnie przeraża – 3,4 filiżanki dziennie to prosta droga do zniszczenia flory bakteryjnej żołądka.

Zgaga: Objawy

Tak naprawdę pisanie o objawach zgagi jest nieco bezsensu, ponieważ chyba każdy kto jej doświadczył od razu zrozumiał, że jest to zgaga. Przede wszystkim jest to uczucie palenia w przełyku, a także poniżej niego. Nie da się tego niestety w żaden sposób powstrzymać piciem wody, co często jest złudne. Ponadto często towarzyszy zgadze ból żołądka, a dokładniej uczucie ściśnięcia żołądka w pięść.

Domowe sposoby na pozbycie się zgagi

Przechodząc do sedna artykułu, będę starał się pokrótce wyjaśnić co, jak i dlaczego powinniśmy stosować na pozbycie się zgagi. Jak leczyć zgagę domowymi sposobami? Przekonaj się poniżej!

medycyna ludowa

1. Domowe sposoby na zgagę: soda

Pierwszym sposobem, który opiszę jest znany już chyba od wieków sposób. A mianowicie już nawet w PRL-u stosowano sodę oczyszczoną na zgagę, która naprawdę skutecznie ją zwalcza. Jak zatem skutecznie stosować sodę na zgagę? Należy wziąć łyżkę sody oczyszczonej, a następnie popić 2-3 szklankami letniej wody. Następnie, gdy zbierze nam się na „beknięcie” należy to zrobić.

Wady stosowanie sody oczyszczonej na zgagę

Niestety, ten sposób części osób nie pomaga, a części wręcz szkodzi, tak więc uważałbym ze stosowaniem sody oczyszczonej, najlepiej zacząć od mniej „inwazyjnych środków”

2. Domowe sposoby na zgagę: mleko

Jest to kolejny, nie mniej znany od sody oczyszczonej sposób na zgagę. Mleko na zgagę to naprawdę skuteczny sposób, który pozwoli nam odetchnąć. Jak należy skutecznie stosować mleko na zgagę? Wystarczy wypić spokojnym tempem szklankę ciepłego mleka. Jest to naprawdę błyskawiczny sposób ale też, niestety nie działa na wszystkich, ponadto osoby cierpiące na nietolerancję laktozy mogą mieć po tym jeszcze większe problemy niż przed wypiciem mleka.

3.Domowe sposoby na zgagę: cytryna

domowe sposoby na zgage cytrynaCytryna to jedna z najbardziej „kwasowych” rzeczy na naszej planecie, dlatego też obecność jej tutaj może dziwić, jednak udowodniono naukowo, że paradoksalnie rzecz biorąc, ma ona właściwości zasadowe. Jak stosować cytrynę na zgagę? Osobiście jestem zwolennikiem metody, w której wyciskamy cytrynę do szklanki, następnie dolewamy około 100 ml wody i dodajemy, jeżeli chcemy 2 łyżki cukru. Taką mieszankę wypijamy spokojnym tempem.

Ten sposób, podobnie jak inne nie jest dla każdego. Osoby z wrażliwymi żołądkami powinny jednak szukać pocieszenia w mleku, co nie znaczy, że sposób nie jest skuteczny, jednakże sok z cytryny to, mimo wszystko bardzo silny specyfik i może podrażnić żołądek.

4. Zioła na zgagę

W tym zestawieniu nie mogło zabraknąć ziół na zgagę. Jak wiadomo, od dawien dawna, istnieją zioła właściwie na wszystko. To, że ich na co dzień nie stosujemy, nie znaczy, że ich nie ma. W obecnym świecie, często zioła są marginalizowane i uznawane za przejaw zacofania. To błąd.

Pierwszym ziołem, które polecę jest szałwia, a dokładniej napar z szałwii, który jest świetny na właściwie wszystkie problemy związane z żołądkiem, które istnieją (oczywiście te niegroźne).

Kolejnym ziołem jest rumianek, który jednak działa nieco gorzej niż szałwia, przynajmniej na mnie. Nie znaczy to jednak, że na Was będzie także kiepsko działał! Moja kobieta woli znacznie bardziej rumianek od szałwii.

Ostatnim, jest tak naprawdę każdego rodzaju herbata z domieszką mleka. Sposób ten stosowałem jedynie raz i ciężko mi powiedzieć czy działa miarodajnie, jednak postanowiłem o nim napisać, ponieważ moja babcia od lat powtarza, że herbata z mlekiem to jest to czego potrzebuje żołądek po okrapianej nocy.

5. Leki na zgagę

Czasami jednak nie chce nam się sięgać po żadne z wyżej wymienionych metod lub zwyczajnie nie skutkują one (co zdarza się bardzo rzadko). Co mogę od siebie polecić? Właściwie każdy specyfik, który jest na zgagę. Osobiście dwa razy użyłem Reni aby przekonać się jak działa. Efekty był bardzo dobry, jedynym minusem było to, że odbijało mi się po tym specyfiku „zgniłymi jajami”. Nie zmienia to faktu, że skuteczność była bardzo dobra.

Pamiętajcie jednak, że tabletki na zgagę to ostateczność.

Domowe sposoby na zgagę w ciąży

jak leczyć zgagę w ciążyOsobiście nigdy nie byłem w ciąży ale swoim koleżankom, które były zawsze mówię aby nie próbowały sody oczyszczonej na zgagę w ciąży, ponieważ nie jest to z pewnością coś, czego by chciało dziecko. Zatem jak leczyć zgagę w ciąży? Uważam, że najlepszym sposobem na zgagę w ciąży jest ciepłe mleko, pod warunkiem, że kobieta w ciąży nie ma problemów z przyswajaniem laktozy. Dobrze działa także szałwia czy rumianek ale tutaj, także nie zalecałbym stosowania bardziej „hardkorowych” metod typu cytryna. Z wiadomych przyczyn odpadają także leki.

Co dalej ze zgagą?

Pamiętajcie jednak, że długotrwała zgaga (powyżej tygodnia) może być objawem poważniejszych chorób i należy się udać wówczas do lekarza, a nie próbować sposób medycyny ludowej, zdrowia nie należy wystawiać na próbę, ponieważ to nasz najcenniejszy dar. Każdej osobie, która ma problemy ze zgagą powyżej tygodnia zalecam wizytę u lekarza rodzinnego lub u gastrologa jeżeli jest taka możliwość.

Ostatecznie pamiętajcie także, że na zgagę świetnie pomaga leżenie, nie zawsze ale zazwyczaj jest znacznie łatwiej znosić jej trudy w pozycji leżącej. Nie jest to jednak remedium na zgagę, a jedynie sposób na zniesienie cierpienia.

Tagi: , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *